50. Internationaler Kammlauf 2022
DATE : | 26 - 27.2.2022 | PLACE : | Mühlleiten |
---|
RESULTS RESULT + DIPLOMS
Summary
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | MUELLER Niklas |
WSC - ERZGEBIRGE OBERWIESENTHAL |
GER | 1:11:55.6 | 0:00:00.0 |
2. | ESCHER Toni |
SC Norweger 1896 Annaberg e.V. |
GER | 1:12:04.2 | 0:00:08.6 |
3. | ULLMANN Timo |
SV Stützengrün |
GER | 1:14:36.3 | 0:02:40.6 |
4. | DOHNAL Tomas |
TSV Leuna |
GER | 1:15:03.4 | 0:03:07.8 |
5. | KRÄMER Fabian |
Team Zipps / TuWi Adenau |
GER | 1:15:04.0 | 0:03:08.4 |
6. | VAN SCHELVE Jonas |
SLV Ernstberg |
GER | 1:15:09.8 | 0:03:14.2 |
7. | FISCHER Jakob |
SSV Geyer |
GER | 1:15:59.5 | 0:04:03.9 |
8. | SIMA Jan |
www.autopneu-servis.cz |
CZE | 1:17:52.5 | 0:05:56.9 |
9. | WETZEL Tom |
TSG Sehma |
GER | 1:18:32.7 | 0:06:37.1 |
10. | BÖHME Oskar |
SV Stützengrün |
GER | 1:18:42.9 | 0:06:47.3 |
11. | FISCHER Lukas |
SSV Geyer |
GER | 1:18:48.2 | 0:06:52.6 |
12. | HENNING Michael |
Sc Lanzenhain/Team Zipps |
GER | 1:19:53.1 | 0:07:57.5 |
13. | UHLIG Oliver |
ATSV Gebirge-Gelobtland/Skiwachse Lehmann |
GER | 1:19:56.2 | 0:08:00.6 |
14. | OETTEL Patrick |
SC Norweger 1896 Annaberg e.V. |
GER | 1:19:58.0 | 0:08:02.4 |
15. | ETZELSDORFER Martin |
Ski-Plus Straubing |
GER | 1:20:18.8 | 0:08:23.2 |
16. | SCHULZE Rico |
WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
GER | 1:20:49.7 | 0:08:54.1 |
17. | LANGE Lars |
WSV 08 Johanngeorgenstadt |
GER | 1:21:22.5 | 0:09:26.9 |
18. | KOBER Kilian |
SV Grünbach |
GER | 1:21:33.0 | 0:09:37.4 |
19. | REJZEK Martin |
Elven Eintracht BS Skimarathon Team |
GER | 1:21:41.1 | 0:09:45.5 |
20. | GAERTNER Cedric |
ATSV Gebirge Gelobtland |
GER | 1:22:12.2 | 0:10:16.6 |
21. | HELDT Markus |
WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
GER | 1:22:14.0 | 0:10:18.4 |
22. | LÜNEBURG Paul |
Eleven Eintracht BS Skimarathon Team |
GER | 1:22:18.7 | 0:10:23.1 |
23. | FLADE Matthias |
SC Münchberg |
GER | 1:22:55.2 | 0:10:59.6 |
24. | NEUMEIER Frank |
SCMK Hirschau |
GER | 1:23:38.5 | 0:11:42.9 |
25. | MOSCH Meico |
VSC Klingenthal |
GER | 1:24:48.6 | 0:12:53.0 |
26. | NÖSSLER Flynn |
VSC Klingenthal |
GER | 1:25:01.9 | 0:13:06.3 |
27. | REICHELT Nico |
TSG Bau Hammerbrücke |
GER | 1:25:09.6 | 0:13:14.0 |
28. | KÖLBEL Frank |
SC NORWEGER Annaberg |
GER | 1:25:13.9 | 0:13:18.3 |
29. | GEISSLER Roland |
SWV Lauchhammer |
GER | 1:25:28.7 | 0:13:33.1 |
30. | REJZEK Matej |
elevn eintracht BS skimarathon Team |
CZE | 1:26:10.4 | 0:14:14.8 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | RICHTER Jasmin |
SV Stuetzengruen |
GER | 1:16:47.4 | 0:00:00.0 |
2. | TROEGER Nicole |
Ski Club Grossberg |
GER | 1:25:40.9 | 0:08:53.5 |
3. | MÜLLER Katrin |
Grün-Weiß-Pirna |
GER | 1:29:43.5 | 0:12:56.0 |
4. | KADNER Karin |
Grün-Weiß-Pirna |
GER | 1:29:54.7 | 0:13:07.2 |
5. | SEYFFERTH Denise |
VSC Klingenthal |
GER | 1:33:57.1 | 0:17:09.6 |
6. | KRETZSCHMAR Doreen |
SC Norweger 1896 Annaberg |
GER | 1:34:54.7 | 0:18:07.2 |
7. | GNUECHTEL Jessica |
SC NORWEGER Annaberg |
GER | 1:35:11.7 | 0:18:24.2 |
8. | BAUMGÄRTEL Katharina |
Ski-Club-Carlsfeld |
GER | 1:43:22.7 | 0:26:35.2 |
9. | TRÖGER Sabrina |
Bockauer Skiverein e. V. |
GER | 1:45:27.6 | 0:28:40.1 |
10. | SCHMIDT Sonja |
WSV Warmensteinach |
GER | 1:45:54.1 | 0:29:06.6 |
11. | GÜNTHER Susann |
FC Erzgebirge Aue |
GER | 1:46:00.8 | 0:29:13.3 |
12. | SELTMANN Annalena |
GER | 1:48:20.8 | 0:31:33.3 | |
13. | KÖGLER Pauline |
WSV Bad Lobenstein |
GER | 1:49:29.0 | 0:32:41.6 |
14. | RICHTER Jana |
SC Kottmar |
GER | 1:50:12.6 | 0:33:25.2 |
15. | GERSTNER Melanie |
SC Münchberg |
GER | 1:53:09.6 | 0:36:22.1 |
16. | BEHRENDT Birgit |
SSV Erfurt 02 |
GER | 1:54:29.4 | 0:37:41.9 |
17. | WEIß Melanie |
SV Muldenhammer |
GER | 1:56:34.1 | 0:39:46.6 |
18. | ROßBACH Christiane |
SV Theuma |
GER | 1:57:07.1 | 0:40:19.6 |
19. | SCHELLEIS Marie |
Sc Lanzenhain/Team Zipps |
GER | 1:59:29.8 | 0:42:42.3 |
20. | STINGLOVA Barbora |
Ricany |
CZE | 1:59:42.4 | 0:42:54.9 |
21. | BARTHEL LENA |
SG Klotzsche Dresden |
GER | 2:04:36.2 | 0:47:48.8 |
22. | ROSZEITIS Karla |
GER | 2:04:47.5 | 0:48:00.0 | |
23. | VOIGT Jessica |
TSV Spitzkunnersdorf |
GER | 2:05:46.0 | 0:48:58.5 |
24. | WILISCH Irmelin |
Zschorlauer Mondputzer |
GER | 2:05:54.3 | 0:49:06.8 |
25. | SPANTIG Silke |
Abgehts09 Fans |
GER | 2:12:45.4 | 0:55:57.9 |
26. | FISCHER Monika |
Skisportverein Erfurt 02 |
GER | 2:23:12.8 | 1:06:25.4 |
27. | KÖNIG Lelia |
CIS Women Racing |
GER | 2:24:02.3 | 1:07:14.8 |
28. | MOTZ Adriana |
ESV LOK Zernsdorf |
GER | 2:36:13.5 | 1:19:26.0 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | UNGER Philipp |
xc-ski.de AN Skimarathon Team |
GER | 2:20:46.5 | 0:00:00.0 |
2. | MUELLER Niklas |
GER | 2:20:50.4 | 0:00:03.9 | |
3. | KRETZSCHMAR Ruben |
SC Norweger 1896 Annaberg |
GER | 2:23:34.9 | 0:02:48.4 |
4. | ESCHER Toni |
SC Norweger 1896 Annaberg e.V. |
GER | 2:23:35.4 | 0:02:48.9 |
5. | EßBACH Jens |
VSC Klingenthal |
GER | 2:23:41.8 | 0:02:55.3 |
6. | KOCH Phillipp |
ESV Nassau |
GER | 2:31:35.2 | 0:10:48.7 |
7. | DÄNNER Philipp |
GER | 2:33:37.3 | 0:12:50.8 | |
8. | HAHL Cedric |
GER | 2:36:29.2 | 0:15:42.7 | |
9. | KOCH Moritz |
ESVNassau |
GER | 2:38:46.0 | 0:17:59.5 |
10. | KOCH Albin |
GER | 2:39:26.1 | 0:18:39.6 | |
11. | KOCH Wilhelm |
ESV Nassau |
GER | 2:42:11.6 | 0:21:25.1 |
12. | SEIDEL Thomas |
VSC Klingenthal |
GER | 2:43:19.8 | 0:22:33.2 |
13. | KOCH Stephan |
ESV Nassau |
GER | 2:43:54.6 | 0:23:08.1 |
14. | TEIHNE Stefan |
GER | 2:44:20.9 | 0:23:34.4 | |
15. | LEUKERT Torsten |
SV Dorfchemnitz |
GER | 2:46:44.2 | 0:25:57.7 |
16. | NEUBERT Felix |
Ski-Club-Carlsfeld |
GER | 2:47:13.5 | 0:26:26.9 |
17. | BURKHARDT Steffen |
Preetzer TSV |
GER | 2:49:10.8 | 0:28:24.3 |
18. | HOLZHÄUSER Marc |
VSC Klingenthal |
GER | 2:49:23.3 | 0:28:36.8 |
19. | MUELLER Uwe |
ATSV - Gebirge Gelobtland |
GER | 2:49:32.8 | 0:28:46.3 |
20. | LLISCHKE Jens |
GER | 2:49:39.6 | 0:28:53.1 | |
21. | LANGE Lars |
WSV 08 Johanngeorgenstadt |
GER | 2:49:41.6 | 0:28:55.1 |
22. | FROEHLICH Mike |
GER | 2:50:09.2 | 0:29:22.7 | |
23. | MÜNZBERG Uwe |
GER | 2:50:19.8 | 0:29:33.3 | |
24. | HENNING Michael |
Sc Lanzenhain/Team Zipps |
GER | 2:50:38.7 | 0:29:52.2 |
25. | BRÜNNEL Silvio |
SC NORWEGER Annaberg |
GER | 2:50:53.3 | 0:30:06.8 |
26. | ETZELSDORFER Martin |
Ski-Plus Straubing |
GER | 2:53:04.1 | 0:32:17.6 |
27. | KOCH George |
ESV Nassau |
GER | 2:53:37.8 | 0:32:51.3 |
28. | LINEWSKI Lee |
SV Muldenhammer |
GER | 2:53:41.5 | 0:32:55.0 |
29. | RÖMHILD Dirk |
Skiklub Dresden-Niedersedlitz |
GER | 2:53:55.5 | 0:33:09.0 |
30. | FLADE Matthias |
SC Münchberg |
GER | 2:54:02.9 | 0:33:16.4 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | MÜLLER Katrin |
Grün-Weiß-Pirna |
GER | 2:55:39.1 | 0:00:00.0 |
2. | TROEGER Nicole |
Ski Club Grossberg |
GER | 3:02:05.5 | 0:06:26.3 |
3. | HAMANN Christiane |
GER | 3:41:49.4 | 0:46:10.2 | |
4. | BAUMGÄRTEL Katharina |
Ski-Club-Carlsfeld |
GER | 3:44:08.9 | 0:48:29.7 |
5. | VOIGT Katrin |
PSV Zittau e.V. |
GER | 4:06:59.1 | 1:11:19.9 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | DOHNAL Tomas |
TSV Leuna |
GER | 1:21:02.0 | 0:00:00.0 |
2. | GOETZEL Conrad |
VSC Klingenthal |
GER | 1:23:04.9 | 0:02:02.8 |
3. | TROESCHEL Tim |
VSC Klingenthal |
GER | 1:26:42.1 | 0:05:40.0 |
4. | VAN SCHELVE Jonas |
SLV Ernstberg |
GER | 1:26:52.3 | 0:05:50.3 |
5. | SCHICKER Tim |
GER | 1:29:43.1 | 0:08:41.0 | |
6. | HOLLENSTEIN Johannes |
SAUERLAND SKI TEAM |
GER | 1:30:16.0 | 0:09:13.9 |
7. | GLASS Richard |
GER | 1:31:27.1 | 0:10:25.0 | |
8. | EIFERT Erik |
Einsiedler Skiverein |
GER | 1:33:13.2 | 0:12:11.1 |
9. | HAMANN Jens |
Bertsdorfer SV |
GER | 1:33:15.1 | 0:12:13.0 |
10. | KOBER Kilian |
SV Grünbach |
GER | 1:33:46.8 | 0:12:44.7 |
11. | NEUMEIER Frank |
SCMK Hirschau |
GER | 1:33:55.8 | 0:12:53.7 |
12. | HEIDRICH Lucas |
GER | 1:34:01.8 | 0:12:59.7 | |
13. | HAU Heinrich |
Team Zipps/SC Lanzenhain |
GER | 1:34:29.3 | 0:13:27.2 |
14. | REICHELT Nico |
TSG Bau Hammerbrücke |
GER | 1:35:01.1 | 0:13:59.0 |
15. | GRÄSSLER Monty |
GER | 1:35:03.3 | 0:14:01.2 | |
16. | SELTMANN Jens |
SV Tanne Thalheim |
GER | 1:35:18.6 | 0:14:16.5 |
17. | WIELAND Volker |
GER | 1:36:08.3 | 0:15:06.2 | |
18. | FISCHER Ralf |
GER | 1:38:23.0 | 0:17:20.9 | |
19. | ZINN Heiko |
GER | 1:38:51.6 | 0:17:49.5 | |
20. | BOCK Sebastian |
SKV Siegerland |
GER | 1:39:08.3 | 0:18:06.2 |
21. | EHRIG Simeon |
ATSV - Gebirge Gelobtland |
GER | 1:39:21.0 | 0:18:18.9 |
22. | UNGETHÜM Jörg |
Ski-Club-Carlsfeld |
GER | 1:40:10.8 | 0:19:08.7 |
23. | EHRIG Tobias |
ATSV - Gebirge Gelobtland |
GER | 1:40:29.4 | 0:19:27.3 |
24. | MENDE Stephan |
Triathlon Team Vogtland |
GER | 1:40:48.4 | 0:19:46.3 |
25. | KRÜGER Anton |
SC Kottmar |
GER | 1:41:22.8 | 0:20:20.7 |
26. | SCHMIDT Jan |
GER | 1:42:14.5 | 0:21:12.4 | |
27. | KAUFMANN Johannes |
VfL Reumtengrün |
GER | 1:42:25.3 | 0:21:23.2 |
28. | GEORGI Torsten |
Ski-Club-Carlsfeld |
GER | 1:42:34.3 | 0:21:32.2 |
29. | SCHWOTZER Jens |
KSSV Victoria Weimar e.V. |
GER | 1:43:00.6 | 0:21:58.6 |
30. | BOCK Thomas |
SD Adelsberg |
GER | 1:43:24.0 | 0:22:21.9 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | BÖHME Charlotte |
SV Stützengrün |
GER | 1:26:40.1 | 0:00:00.0 |
2. | JAKOB Anja |
VSC Klingenthal |
GER | 1:42:22.8 | 0:15:42.6 |
3. | SELTMANN Annika |
SV Tanne Thalheim |
GER | 1:43:30.3 | 0:16:50.1 |
4. | KRETZSCHMAR Doreen |
SC Norweger 1896 Annaberg |
GER | 1:44:02.2 | 0:17:22.1 |
5. | WEIGERT Susan |
VfB Lengenfeld |
GER | 1:44:28.7 | 0:17:48.6 |
6. | KOBER Katelynn |
SV Grünbach |
GER | 1:48:49.4 | 0:22:09.2 |
7. | NOLL Anouk |
GER | 1:48:53.7 | 0:22:13.6 | |
8. | LEHMANN Jana |
GER | 1:50:05.1 | 0:23:24.9 | |
9. | GÜNTHER Susann |
FC Erzgebirge Aue |
GER | 1:50:27.3 | 0:23:47.2 |
10. | GELFERT Lisa |
Skiverein Schönheide e. V. |
GER | 1:50:30.2 | 0:23:50.0 |
11. | KUPFER Lena |
GER | 1:52:26.2 | 0:25:46.0 | |
12. | HÖLL Elisabeth |
SC Carlsfeld |
GER | 1:57:52.6 | 0:31:12.5 |
13. | HÄRTWIG Barbara |
GER | 1:59:38.4 | 0:32:58.2 | |
14. | SCHUBERT Claudia |
GER | 2:02:36.1 | 0:35:55.9 | |
15. | HILGERT Luise |
GER | 2:03:13.8 | 0:36:33.7 | |
16. | GOETZEL Linda Elisabeth |
VSC Klingenthal |
GER | 2:04:08.6 | 0:37:28.4 |
17. | RICHTER Jana |
SC Kottmar |
GER | 2:04:25.6 | 0:37:45.4 |
18. | SCHAARSCHMIDT Anke |
GER | 2:04:54.1 | 0:38:13.9 | |
19. | HEIDRICH Grit |
GER | 2:10:07.9 | 0:43:27.8 | |
20. | RIEDEL Ute |
GER | 2:15:21.4 | 0:48:41.2 | |
21. | GOETZEL Linda |
VSC Klingenthal |
GER | 2:17:00.6 | 0:50:20.5 |
22. | KLINGER Gunda |
SV 07 Annaberg |
GER | 2:17:53.3 | 0:51:13.2 |
23. | JERZYKOWSKI Kerstin |
GER | 2:19:53.8 | 0:53:13.7 | |
24. | TRETTIN Katharina |
Team Manfre Lörson |
GER | 2:22:10.5 | 0:55:30.4 |
25. | SCHREITER Ulrike |
GER | 2:22:26.3 | 0:55:46.2 | |
26. | SCHÖLLING Heike |
GER | 2:23:37.8 | 0:56:57.7 | |
27. | SCHÖNFELDER Ines |
GER | 2:27:48.5 | 1:01:08.4 | |
28. | WARG Melanie |
GER | 2:32:21.1 | 1:05:40.9 | |
29. | WEIGEL Ursula |
GER | 2:33:04.9 | 1:06:24.8 | |
30. | HERFURT Ute |
GER | 2:37:35.4 | 1:10:55.3 |